
Źródło: publicdomainpictures.net
Dzisiaj prezentuję Państwu dynamikę wzrostu wynagrodzeń brutto w poszczególnych powiatach województwa podkarpackiego (2017r. do 2016r.) oraz ogólny poziom zarobków brutto w porównywanych latach.
Dynamika wzrostu wynagrodzeń.
Jeżeli chodzi o dynamikę wzrostu wynagrodzeń brutto rok do roku w dużych podmiotach (zatrudniających powyżej 9 osób według danych GUS) to najwyższy procentowy wzrost zanotował powiat mielecki (8,1%). W pierwszej piątce znalazły się jeszcze powiaty: sanocki (7,0%), tarnobrzeski (6,7%), miasto Tarnobrzeg (6,3%) i stalowowolski (6,3%).
Poziom wynagrodzeń.
W stosunku do roku 2016 najwyższy awans wśród powiatów na Podkarpaciu zanotowały powiat dębicki i sanocki (3 miejsca), mielecki i brzozowski (2 miejsca). Natomiast jeżeli chodzi o wartość realnego poziomu wynagrodzeń to koronę dzierży miasto Rzeszów (4,5 tys PLN) przed powiatami: stalowowolskim (4,0 tys. PLN), mieleckim (4,0 tys. PLN), leskim (3,9 tys. PLN) i tarnobrzeskim (3,9 tys. PLN).
Mielec i powiat mielecki lokomotywą Podkarpacia.
Rok temu na lokalnych forach mieleckich zapowiadałem, że ten rok będzie dla Mielca znacznie lepszy od poprzedniego. Nie myliłem się. Powiat mielecki stał się lokomotywą Podkarpacia. Prognozuję z wysokim prawdopodobieństwem, że tendencja w przypadku powiatu mieleckiego w 2018 roku utrzyma się i powiat będzie zmniejszał lukę w stosunku do miasta Rzeszowa. Świadczyć mogą o tym ceny wynajmu mieszkań / zakupu gruntów na terenie miasta Mielca, które niejednokrotnie zaczynają przebijać warunki panujące w Rzeszowie.

Źródło: opracowanie własne
Komentarze