Z pokorą

Tak to widzę
Robert Homicki

                    

08.03.2017r. Czarny Protest w Rzeszowie. / Fot: Maciej Rałowski / PrzestrzenOtwarta.pl

Jakiś czas temu zacząłem się interesować kosmologią, czyli nauką o wszechświecie. Dziś dzięki tej dziedzinie nauki wiemy , że wszechświat powstał 16 miliardów i 700 milionów  lat temu w wyniku wielkiego wybuchu, trwającego niecałą sekundę. Wiemy, że się rozszerza, ale nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Wiemy, że ma granice, ale nie wiemy  co jest poza nimi. Nie wiemy, czy jest jedyny, czy też  istnieją inne wszechświaty . Takich ” nie wiemy” na które nie znaleźliśmy odpowiedzi jest dużo, dużo więcej.  Patrząc na ogrom wszechświata, niezliczoną ilość planet i gwiazd, do głowy przychodzi tylko jedno: pokora.

Rozwój.

Dlaczego o tym piszę? Postęp nauki w ostatnich 60–70 latach jest ogromny. Nigdy w historii ludzkości nie zanotowaliśmy takiego rozwoju każdej dziedziny naukowej. Dotyczy ono również medycyny. Jednym z dobrodziejstw tego postępu jest możliwość decydowania o czasie i ilości posiadanych  dzieci. Dziś możemy dać nadzieję na posiadanie potomstwa tym parom, które jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej byłyby takiej nadziei pozbawione. Możemy utrzymywać przy życiu dzieci, które jeszcze niedawno zmarłyby tuż po urodzeniu.

Pokora.

8 marca na rzeszowskim rynku odbył się czarny protest. Przyszły setki kobiet i dziesiątki mężczyzn. Byłem wśród nich. Jesteśmy przeciwko temu co wprowadza obecny rząd, czyli ograniczaniu dostępu do antykoncepcji,  ograniczaniu leczenia metodą in vitro, badań prenatalnych, zmniejszania środków na opiekę okołoporodową. My mężczyźni przyszliśmy tam, aby wesprzeć kobiety i pokazać im, że mogą na nas liczyć. Niemniej jednak fakt, że do takich protestów dochodzi w roku 2017 jest bardzo smutny. Musimy bowiem bronić wartości, które w cywilizowanych, oświeconych krajach od wielu już lat są czymś całkowicie  normalnym , czymś czego się nie tylko nie podważa, ale o tym w ogóle nie dyskutuje.

Wolność?

Smutne jest, że ma to miejsce w kraju, który już w roku 1918, a więc dość szybko nadał kobietom prawa wyborcze. Francja zrobiła to dopiero w roku 1944, a Szwajcaria w 1970. Do dziś są państwa, które takich praw kobietom odmawiają. Niestety,  w Polsce decyzje dotyczące WOLNOŚCI kobiet podejmują mężczyźni. Decyzje, które całkowicie odsuwają na bok postęp nauki i rozwój medycyny, decyzje, które cofają nas o 100 lat. Wiemy doskonale, że zapadają one nie tylko na ulicach Wiejskiej czy Nowogrodzkiej, ale swoje ręce  do nich przykładają też starsi i mający poważne problemy z nadwagą mężczyźni, którzy teoretycznie o rodzinie i kobietach nie powinni mieć najmniejszego pojęcia. Mają oni swoich wiernych funkcjonariuszy, którym przez usta bez problemów przechodzą słowa o tym, że kobiety powinny rodzić martwe dzieci, aby je ochrzcić czy o tym, że nie przepiszą tabletki “dzień po” nawet zgwałconej kobiecie. Jak bardzo trzeba nienawidzić kobiet i nimi gardzić, aby coś takiego mówić?  Jak wielkim egoistą i hipokrytą trzeba być, aby nakazywać innej osobie jak ma żyć,co ma robić i w co wierzyć ? Pokory, o której pisałem na początku, nie ma w tym  za grosz.  Jednocześnie ludzie Ci nie mają żadnych zahamowań, aby z  postępu nauki i medycyny korzystać jeżeli jakieś nieszczęście dotyka ich samych.  Złamana noga, zawał serca, przeziębienie i już są w szpitalu. W tej sytuacji można, w tamtej nie.  Nie byłoby jednak problemu, gdyby poglądy i decyzje zachowali dla siebie, a pozostałym dali święty spokój i pozwolili każdemu z nas żyć tak jak sami chcemy.  Ale nie, oni chcą tak zmienić rzeczywistość aby wszyscy żyli na ich modłę i podobieństwo. Ci ludzie zupełnie nie rozumieją czym jest wolność wyboru i odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Nie znają lub nie chcą znać pojęcia hipokryzja, choć są jej najlepszymi przykładami. A przecież to wszystko jest tak proste: nie chcę korzystać to nie korzystam,  równocześnie szanuje i uznaję wybór oraz prawo innej osoby do jej własnych decyzji.

Co robić w tej sytuacji ?

Mamy tylko jedno wyjście. Obserwujmy tych ludzi teraz, pamiętajmy co robią i co mówią, a w najbliższych wyborach czy to samorządowych czy parlamentarnych pokażmy co myślimy o ich działaniach.

Tagi: , , , , ,

Komentarze