Sytuacja w podkarpackiej służbie zdrowia w ciągu ostatnich trzech lat zmienia się z bardzo złej na dramatyczną. Są jednostki wojewódzkie, które dzieli krok od upadłości. Zarząd Województwa (PiS) po czterech latach bezczynności i braku pomysłu na służbę zdrowia wreszcie łaskawie zauważył, że jest naprawdę źle. A sytuacja w „marszałkowskich” jednostkach służby zdrowia jest najgorsza w historii, odkąd zostały podporządkowane Marszałkowi Województwa. Wystarczy powiedzieć, że zobowiązania ogółem przekroczyły już dawno 0,5 miliarda złotych.

Przystąpiono do przygotowania programów naprawczych i ich realizacji. Niestety w tym braku pomysłu i chaosie, który wprowadza Zarząd PiS w służbie zdrowia dochodzi do sytuacji, które trudno zrozumieć. Jedną z takich sytuacji jest planowana likwidacja Poradni Leczenia Żywieniowego w Klinicznym szpitalu nr 2 w Rzeszowie.

Poradnia, która powstała w dużej mierze z inicjatywy lekarzy oraz przy wsparciu rzeszowskiego NFZ, na co dzień opiekuje się ponad 120-pacjentami. Praca w poradni polega na całodobowej, długoterminowej opieki a leczenie żywieniowe pozwala na pełny powrót do zdrowia dzieci po rozległych zabiegach operacyjnych na przewodzie pokarmowym lub po poważnych chorobach centralnego układu nerwowego. Zespoły lekarsko – pielęgniarskie dojeżdżają często do pacjentów własnymi samochodami wykonując na najwyższym poziomie usługi medyczne. Trzeba powiedzieć, że są to często czynności mające charakter zabiegów ratujących życie.

Poradnia w ramach kontraktu z NFZ sama się finansuje. Szpital do jej działalności „nie dokłada”. Lekarze nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Mimo to nie zostawili pacjentów, których mają pod swoją opieką na łaskę bądź niełaskę losu… Skąd zatem decyzja o likwidacji poradni i zaprzestania opieki nad pacjentami najpóźniej do 31 grudnia 2017 r przez lekarzy pracujących w tej poradni?

Panie Dyrektorze, Państwo z Zarządu Województwa (PiS) kto weźmie odpowiedzialność za pacjentów, którzy są w stanie zagrożenia życia? Czy tak ma wyglądać Wasz pomysł na ratowanie podkarpackich jednostek służby zdrowia? Czy jesteście jeszcze w stanie opanować chaos i lawinowo rosnące zadłużenie? Likwidując dobrze prosperującą Poradnie Leczenia Żywieniowego nie uzdrowicie sytuacji finansowej szpitala, tym bardziej, że akurat ta się bilansuje. Cofnijcie swoje złe decyzje i zastanówcie się nad tym jak ratować szpitale wojewódzkie, ale z głową, z pomysłem i z troską o pacjenta. Pacjent w tych podejmowanych działaniach powinien być najważniejszy i nie powinniście ryzykować jego życia przez nieprzemyślane decyzje….

Tagi: , , ,

Komentarze