Autor: ARP

Tytuł trochę przekorny, no bo niby jak jedno z najbiedniejszych województw chce się porównywać do jednego z najbogatszych? Tymczasem podobieństwa istnieją. Wspólną osią do porównania może być niskie bezrobocie i fakt zatrudniania obywateli Ukrainy.

Jak jest we Wrocławiu?

Już od kilku lat Wrocław mierzy się z problemem bezrobocia występującego w niesamowicie niskiej skali. Produkcję we Wrocławiu i okolicach wybrało wiele zagranicznych koncernów, głównie z racji bliskości do zachodnich granic, jak i dobrej infrastruktury i komunikacji. Doszło do tego, że niektóre firmy zaczęły codziennie dowozić pracowników na swój koszt z odległości dochodzącej nawet do 100 kilometrów. Drenaż siły pracowniczej spowodował ściągniecie do pracy na terenie Wrocławia dużej ilości obywateli Ukrainy. W tej chwili ich liczebność wynosi około 50 tys. We Wrocławiu powstało Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju (CUKR) oraz ukraiński klub piłkarski Dynamo Wrocław, co pokazuje, że obywatele Ukrainy mieszkający we Wrocławiu znaleźli sposób na integrację własnego środowiska ale także na integrację z lokalną wrocławską społecznością.

Gdzie tu analogia? Ostatnio w trzech największych przemysłowych ośrodkach na Podkarpaciu (Rzeszów, Mielec, Stalowa Wola) zaczyna być podobnie jak we Wrocławiu. Posłużę się tutaj przykładem Mielca, który znam najlepiej.

A jak jest w Mielcu?

W tym roku w Mielcu można było ogłosić rynek pracownika, sporo firm produkujących na mieleckiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zaczęło szukać pracowników na dużą skalę. Nie mogąc znaleźć odpowiednich pracowników na terenie Mielca, przy stawkach, które oferują, zaczęły szukać pracowników poza Mielcem, oferując dowóz z okolicznych miejscowości, a nawet z miejscowości leżących w ościennych powiatach. Nie pomogło nawet oferowanie nowozatrudnionym wyższych stawek niż swoim zasłużonym pracownikom. Mieleckie firmy stanęły przed murem braku siły pracowniczej. Wykorzystały to prywatne firmy pośrednictwa pracy, które zaczęły sprowadzać do Mielca w masowych ilościach obywateli Ukrainy. Nietrudno już idąc na zakupy do największej mieleckiej galerii usłyszeć język ukraiński. Co najmniej w trzech firmach mieleckiej SSE można już spotkać w większej ilości pracowników z Ukrainy (jednej z branży FCMG i dwóch z branży przetwórstwa drewna).

Rozrost miasta

Kwestia czasu zanim Mielec się rozrośnie i powstanie liczna ukraińska diaspora, już wkrótce może być problem z wynajmem mieszkań w Mielcu. Pewne symptomy rozrostu Mielca można zauważyć już teraz. Wkrótce powstaną w Mielcu na os. Smoczka bloki z programu mieszkanie plus. Mówi się również o powstaniu na terenie os. Rzochów osiedla niskiej zabudowy na około 500 osób.

Każdy medal ma dwie strony

Czy to dobrze, czy źle? To zależy z czyjej perspektywy patrzymy na gospodarkę i rynek pracy. Z punktu widzenia pracodawców i samorządów to dobrze, bo redukuje się problem braku rąk do pracy i rosną wpływy budżetowe. Niestety każdy medal ma swoje drugie oblicze. Dla pracowników mieleckich firm to niestety zła wiadomość, bo sprowadzanie pracowników z Ukrainy niesie ze sobą brak bodźca do podnoszenia w mieleckich firmach stawek wynagrodzenia za pracę.

Co pokaże przyszłość?

Jak sytuacja na Podkarpaciu się rozwinie? Myślę, że rozwój takiego modelu jak podałem powyżej będzie stosunkowo dynamiczny. Budowa obwodnic miast na Podkarpaciu i łączników z autostradami, i drogami ekspresowymi, a w przyszłości również Via Carpatia spowodują, że coraz więcej firm będzie się sprowadzało na Podkarpacie, będą zatrudniały coraz więcej obywateli Ukrainy, dojdzie do dyfuzji przemysłu na Podkarpaciu na mniejsze ośrodki, a główne ośrodki przemysłowe zaczną gwałtownie rozszerzać swoje granice pochłaniając sąsiednie gminy. Pozostanie do rozwiązania kwestia integracji rosnących społeczności ukraińskich ze społecznościami lokalnymi. Ale to temat na innego bloga, gdzieś w dalszej przyszłości.

Zaproszenie do dyskusji

W związku z dynamicznym rozwojem rynku pracy na Podkarpaciu zapraszam do dyskusji w komentarzach poniżej do mojego wpisu na portalu Przestrzeń Otwarta. Co Państwo sądzą o sprowadzaniu pracowników zza granicy? Jakie szanse mogą wystąpić z tego tytułu a jakie zagrożenia? Jak Państwo widzą dalszy rozwój przemysłu na Podkarpaciu?

Tagi: , , , ,

Komentarze