W okresie poświątecznym mam ochotę napisać coś pozytywnego. Wynika to nie tylko z charakteru świąt, ale również z tego, że pogoda coraz lepsza, słońca więcej , cieplej a i do wakacji coraz bliżej. Jak tak myślę o pozytywach to do głowy przychodzi mi ….nasza podkarpacka bieda. Tak, tak, wcale nie żartuję.

Rzeczywiście od wielu lat jesteśmy epatowani przeróżnymi wykresami, tabelami, wskaźnikami gospodarczymi, które mówią, że nasze Podkarpacie to najbiedniejszy lub jeden z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Z jednej strony z cyframi się nie dyskutuje, ale z drugiej…no właśnie. Bardzo dużo jeżdżę po Polsce, a i trochę po świecie. Kilka dni temu jechałem z Lutczy do Strzyżowa. Ponieważ nie jest to główny ciąg komunikacyjny, to pomyślałem, że zwrócę uwagę na domy i ich obejścia, aby zobaczyć jak wygląda tzw. głęboka prowincja. Drodzy czytelnicy, serce naprawdę się raduje, bo nie widać żadnej biedy. Domy są zadbane, wytynkowane i uporządkowane, kostka brukowa położona , ogrodzenia wybudowane. Obok większości domów stoją po dwa samochody. Nie są to oczywiście najnowsze modele ekskluzywnych marek, ale nie są to również auta sprzed dwudziestu lat. Jeżeli przeniesiemy się w jakikolwiek inny zakątek naszego województwa to widok będzie podobny. Czy będą to okolice Jasła, Lubaczowa, Tarnobrzega, czy Leska to wszędzie jest tak samo, czysto , schludnie i nowocześnie.

Tak sobie myslę, że ta nasza bieda często “ siedzi” w naszych głowach. Pewnie na dziesięć osób, zapytanych o to jak im się wiedzie, osiem odpowie, że źle, ale to jeszcze wcale nie znaczy, że rzeczywiście jest źle. Opowiadał mi kolega, który w Rzeszowie ma firmę zatrudniającą około dziesięciu osób, że szukał ostatnio pracownika. Dał ogłoszenie do urzędu pracy, skąd zgłosiła się …jedna osoba, która od razu powiedziała, że nie interesuje jej legalna praca na etacie. Chciała być zatrudniona na czarno, po to , by równocześnie pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Kolega osobie tej uprzejmie podziękował za nawiązanie kontaktu, a na etat przyjął obywatela Ukrainy, z którego jest bardzo zadowolony.

Zapowiedź najnowszego wpisu o podkarpackiej biedzie

Robert Homicki zapowiada swój najnowszy wpis o “podkarpackiej biedzie”.http://przestrzenotwarta.pl/biedni-czy-niebiedni/

Posted by Przestrzeń Otwarta on Mittwoch, 19. April 2017

Jak Państwo myślą, co odpowie na pytanie: jak Ci się wiedzie? niedoszły pracownik mojego kolegi ?

Niestety , przekaz , że jest źle, a może być jeszcze gorzej, jest bardzo “ na rękę” populistycznym i nieodpowiedzialnym partiom politycznym, organizacjom społecznym czy religijnym. Przestraszonymi i pozbawionymi pewności siebie obywatelami łatwiej się rządzi, manipuluje czy po prostu ordynarnie wyciąga od nich pieniądze. Pamiętam jak w ubiegłym roku, na posiedzeniu Rady Miasta Rzeszowa podejmowaliśmy uchwałę o powstaniu strefy płatnego parkowania. Jedna z radnych PIS-u wpadła na pomysł, aby najbiedniejsi kierowcy mogli zostawiać samochody za darmo, gdyż nie będzie ich stać na zapłatę 2 zł za godzinę. Od razy pomyślałem, że jeśli ktoś jest biedny to ze strefy nie będzie korzystał, bo po prostu nie posiada samochodu. To jedno z pozoru niewinne zdanie pokazuje jak bardzo wmawianie ludziom, że są biedni jest niektórym na rękę. Mechanizm jest nad wyraz prosty: My będziemy Wam wmawiać, że jesteście biedni, Wy w to uwierzycie, a wtedy my pokażemy jak jesteśmy wspaniali, damy Wam za darmo wszystko co chcecie, tylko po to, żebyście znów na nas zagłosowali.

Daleki oczywiście jestem od twierdzeń, że już za chwilę dogonimy Niemcy , Austrię czy Francję i będziemy żyć na ich poziomie. Tak nie będzie jeszcze pewnie przez kilkadziesiąt najbliższych lat, ale z drugiej strony cieszmy się tym co już osiągnęliśmy i to rozwijajmy. Gońmy świat i współpracujmy z innymi bo naprawdę warto. Nie dajmy się zarazić “ biedą i dziadostwem” bo do niczego wtedy nie dojdziemy.

Tagi: ,

Komentarze